Soome iseseisvuspäev on Soome rahvuspüha, seda tähistatakse 6. detsembril. Soome iseseisvus 1917. See päev on seotud mitmede tavadega nagu näiteks, vabariigi presidendi iseseisvuspäeva vastuvõtt, paraadid, tõrvikurongkäik ja uuema traditsioonina filmi ''Tundmatu sõdur'' televisoonis näitamine.
Eesti vabariigi aastapäeva tähistatakse 24. veebruaril 1918. Sel päeval avaldati Tallinnas ''Manifest kõigile Eestimaa rahvastele'', milles kuulutati välja sõltumatu ja demokraatlik Eesti Vabariik. Sammuti nagu soomes on ka eestis iseseisvus päev rahvuspüha.
Esimesed kirjalikud säilikud Soome kohta on 1150. aastail, kus Edela-Soomes toimus esimene ristiretk. Suurem osa Soome riigi koosseisu kuuluvast territooriumist kuulus keskajast kuni Põhjasõjani Rootsi kuningriigi koosseisu. Aastatel 1809-1917, kuulus Soome Venemaa keisririigi kooseisu.
Eesti ala vanimad teadaolevad inimasutuse jäljed on leitud Pulli asulakohas Pärnu lähedalt ja pärinevad umbes aastatest 9000-8550 eKr. Vanimateks kirjalikeks allikateks, kus leidub andmeid eesti rahvaluule kohta, on keskaegsed kroonikad. Eesti on olnud palju rohkem võõravõimu all olnud kui soome.
Eestis on olnud 5 presitenti, kuid Soomes on juba olnud 13. Mõned tuntumad on olnud Urho Kaleva Kekkonen, Juho Kusti Paasikivi, Carl Gustaf Emil MAnnerheim ning praegune president Sauli Niinistö. Eestis on kõige tähtsamad Konstantin Päts, Lennart Meri, Toomas Hendrik Ilves ning praegune president Kersti Kaljulaid.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar